Loading
Nasze usługi
STAGE1 - chiptuning

Usuwanie sondy Lambda

Sonda lambda – paradoksalnie – jest jednym z ważniejszych komponentów układu wydechowego w samochodzie. Co więcej, wskazuje się również na sam fakt, że ma ona istotne znacznie dla pracy całego auta. Modyfikuje ona skład spalin, które opuszczają rurę wydechową. Niemniej jednak doświadczeni kierowcy z pewnością wiedzą, że sonda lambda, szczególnie jeśli nie działa ona poprawnie, może być źródłem ogromnych problemów. Z tego też względu, istnieje możliwość jej usunięcia z komputera ECU.

Czym jest i jak działa sonda lambda?

Sonda lambda jest kluczowym elementem układu wydechowego auta. To właśnie dzięki jej poprawnemu działaniu możliwe jest zoptymalizowanie procesu spalania. Niemniej jednak lekceważone awarie sondy lambda mogą prowadzić do kosztownych napraw, których z pewnością każdy kierowca będzie chciał uniknąć. Zasada działania sondy lambda tak naprawdę jest dość prosta. Ma ona przede wszystkim na bieżąco sprawdzać skład mieszanki paliwowo-powietrznej i kontrolować skład spalin, które wydobywają się z rury wydechowej.

Kiedy sonda lambda nie działa poprawnie?

Sonda lambda jest jednym z mniejszych komponentów w naszym pojeździe, jednak jej awarie mogą stać się dla każdego z kierowców wyjątkowo dotkliwe. Jakie są więc pierwsze objawy tego, że z sondą lambda dzieje się coś niedobrego? Otóż można do nich zaliczyć:
– zapalenie się kontrolki „check engine”- jest to jedna z tych kontrolek na desce rozdzielczej, której zapalenie się zwykle wzbudza w kierowcach największy niepokój;
– spadek mocy pojazdu – szczególnie w momencie kiedy kierowca naciska pedał gazu, a auto nie może wejść na pożądane obroty. Winna temu również może być niewłaściwie działająca sonda lambda;
– nieoczekiwane gaśnięcie jednostki – takie nieoczekiwane gaśnięcia są zwykle oznaką poważniejszej awarii;
– zwiększony pobór paliwa – zwiększone spalanie pojazdu zwykle związane jest z jego znacznym spadkiem mocy;
Jak więc widać, sonda lambda – choć teoretycznie wydaje się prawdziwie niezbędna- może być źródłem wielu problemów. Wobec tego w niektórych przypadkach o wiele lepszym rozwiązaniem jest po prostu jej usunięcie. Zwykle takie procedury muszą być przeprowadzane przez profesjonalistów, by nie wpłynęło to na inne parametry pojazdu.

Usunięcie sondy lambda – na czym ono polega?

Usunięcie sondy lambda może być prawdziwym remedium na problemu generowane przez ten niewielki element. Na czym jednak cały proces polega? Otóż usunięcie sondy lambda jest trochę przesadny stwierdzeniem. Element ten nie jest bowiem w całości usuwany z pojazdu, a jedynie następuje go wyłączenie z komputera ECU. Jest to o wiele tańsze i bardziej efektywne rozwiązanie, niż dość kosztowna wymiana wspomnianej już sondy. Wyłączenie sondy lambda z komputera ECU pozwala na zgaszenie ewentualnych kontrolek na desce rozdzielczej, a także na przywrócenie pojazdowi optymalnych parametrów. W ten sposób kierowcy będą mogli skutecznie rozwiązać problemy, które pojawiły się w związku z działaniem sondy lambda, a jednocześnie uda się im na tym wiele zaoszczędzić.

Usuwanie sondy lambda Lublin i okolice

Jeżeli jesteś  zainteresowanych modyfikacjami w swoim samochodzie zapraszamy do naszego warsztatu  położonego w Szczekarkowie (Lubartów), 30 km od Lublina. Oferujemy profesjonalne wyłączanie sondy lambda.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Stawiamy na  zadowolenie naszych klientów oraz na najwyższy standard wykonania wszystkich prac, zleconych przez Ciebie. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.